Bilgi İşlem Müdürlüğü

Abdüllatif ERKAYA Bilgi İşlem Müdürü 444 4 762 - Dahili 1201

Vizyonumuz
E-belediye, e-devlet, e-türkiye, e-avrupa projelerinde bilişim sektörlerinin daima ilerisinde kalarak parmakla gösterilir tek örnek olmak.

Misyonumuz
Daha Kaliteli, daha az Maliyetli proje ve çalışmalar için bilişim sektöründeki tüm bilgileri en iyi performansla takip etmek ve bu yönlü faaliyetleri performansı düşürmeden daim kılarak belediyemizi Türkiye ve Avrupada da tek örnek kılmak.

Bilgi İşlem Servisinin Belediyemiz Açısından Önemi Ve Konumu
Bilgi İşlem Servisi Belediyenin bel kemiği konumundadır. Tüm yazılım otomasyonu, Network ağ yapılandırması, bilgisayar malzeme, sarf malzeme alımı ve takibi, arızaların takibi ve bilhassa güvenlik açısından tüm yedeklerin alınması ve arşivlenmesi hususunda hassasiyet gösterir.

Belediyeye alınması gereken yazılım takibi, incelenmesi, donanım için en iyisi ve en maliyetlisinin araştırılması konusunda 10 yıla yakın tecrübeli kadrosuyla iş başındadır.

Belediyenin beyin mekanizması olarak sistem dataları tamamen Bilgi İşlem Servisinin ilgi sahasına girmektedir.

Sistem otomasyonunun gelir takip-proroje ve datalarının ana makinede bulunması çok önem arzetmektedir. Sincan’daki tüm mücavir alanlarda bulunan esnaflar, bina arsa, arazi, dükkan, iş yeri, pazar vs. gibi tüm mükellef bilgi ve kayıtları bu datalarda tutulmaktadır. Her hangi bir arıza sonucunda makinenin yanması, iptal olması ya da tamamen sistem dışı olması durumunda şayet güvenilir manada yedekleme yapılmamışsa ya da alınan yedekler hatalı alınmışsa belediyenin tüm kayıtları iptal olmuş demektir.

Tüm verilerin mükemmel olarak korunması, arşivlenmesi ve icabında testlerden geçirilerek saklanması koşullarında ancak garantili çalışma elde edilmiş olur ki Bilgi İşlem Servisi bunu en mükemmel şekilde başarmaktadır.

Hatta ana server hdd si tamamen sistem dışı kaldığında bile data kurtarma işi en mükemmel şekilde yapılmış ve yedeklerin garantili olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.

Bilgi İşlem Servisinin Görevleri Nelerdir?

  • Belediyemiz içinde bulunan 5 adet server makinenin ve Labris Güvenlik Sistemi makinesinin haftalık bakımını, data yedekleme işlemlerini yapar.
  • Personel Müdürlüğünde bulunan PDKS PUANTÖR ( İşçi Giriş Çıkışlarını Takip Programı) teknik servisliğini rutin olarak yapar, Çıkan arızalara müdahale ederek data hatalarını ve data şişmelerini önler.
  • Bilhassa Mali Hizmetler Müdürlüğü bünyesindeki; Emlak Servisi, Çevre Temizlik Servisi, İlan Reklam Servisi, Kira Servisi, Pazar İşgaliye Servisi, Küşat Servisi, Muhasebe Ödeme Servisi ile Personel Müdürlüğü bünyesindeki; Maaş Tahakkuk Servisi, İşçi Sicil Servisi, Memur Sicil Servisi ve İmar Müdürlüğü bünyesindeki; Harita Servisi ve bağlı diğer servislerdeki programların bakımını, onarımını, arızalan parçaların tamirini, tamiri mümkün olmayan parçaların piyasadan alınarak bakım ve onarımlarını günlük olarak takip eder ve anında müdahale ederek kullanıma hazır hale getirir. Yazılım hatalarını, kullanıcı hatalarını günlük takip ederek mükellef hizmetlerinin aksamaması sağlanır.
  • Belediyemiz Networkünün oluşturulması, oluşturulan networkdeki HUB, SWITCH bağlantılarının yapılması, kablolama işlerinin hızlı veri transferine göre ayarlanması işlerini bizzat kendisi yapar.
  • Belediyemiz Web Sitesini Bilgi İşlem Müdürlüğümüz tasarlar ve günlük olarak haber ve veri girişlerini sağlar.
    Kullanılan internetin en güvenli şekilde kullanılması için Kullanıcı işlemlerinin loglanması, yasal kurallara uyulması işlemlerini bizzat yapar.
  • İnternet üzerinden ya da local ağdan bulaşabilecek virüsler için gerekli korunma ve tedbirleri alır. İnternet üzerinden oluşabilecek karşı yazılımsal çalışmaları yapar ve tedbirleri alır.
  • İç ve dış tüm birimlerden gelen bilgisayar donanımlarının ve yazılımlarının bakım ve onarımlarını yapar.

Serverlar Ve Ağımız
Daha önce Muhasebe Ödeme Servisinde bulunan gui ortamındaki Windows tabanlı progress muhasebe yazılımı iptal edilerek webtabanlı java yazılımıyla tüm veriler korunarak yeni ve gelişen teknolojiye endike edilecek halde xml, xsl, java, htm, html yapılandırılmasında tüm yeniliklere açık hale getirilmiştir.

Progres için gelir otomasyonu şu an tamamen geliştirilmiş tüm ihtiyaca cevap verebilecek raporlama sistemiyle oturtulmuştur.

Mevcut databases ve editor, progress 9.1 e versiyonu ile web tabanlı otomasyona hazırlık amaçlı hale getirilmiş olarak kurumsal manadaki e-devlet projelerine uygun hale getirilerek Redhat Linux işletim sistemine endike edilmiştir.

Güvenlik Kamera Sistemleri
Belediyemiz birim personellerinin giriş çıkışlarını ve güvenlik kayıtlarını görüntü olarak tutmakla birlikte alarm sistemi ve buna bağlı olarak kamera sistemiyle bütün katlar güvenlik altında tutulmakta ve aylarca 7-24 saat devamlı gözetim altında tutulmaktadır. Mevcut görüntü kayıtları saat ve tarihiyle birlikte arşivlenmektedir.

Güvenlik kamera görüntülerinin arşiv olarak tutulduğu ve takip amaçlı olarak kullanıldığı server aylık bakımı ve kontrolleri Bilgi İşlem Servisimiz tarafından başarı ile yapılmaktadır.

Network Ağımız
Belediyemizde 3 Network ağı güvenlik açısından birbirinden ayrı olarak hazırlanmış ve sistematikleştirilmiştir.

Network ağının biri belediyenin genel internet çıkışının ve ağ yapılandırılmalarının takibinin ayrı bir server üzerinden yapıldığı 1 gb veri hızına sahip kurumsal internet amaçlıdır. Veri güvenliği mevcut webserver üzerinden yapılmaktadır.

Network ağının diğeri Mevcut belediye gelir otomasyonunun gerekli birimler tarafından kullanımına açılarak ayrı bir server ile takibinin ve sistem admin tarafından yönetilebilirliğinin sağlandığı ve otomasyon amacına yönelik bir ağ kapsamındadır.

Üçüncü ve diğerlerinden ayrı tutulan Network ağı ise güvenlik kameralarının ayrı bir serverla desteklenerek kurulduğu ağdır.

Hangi sistem ya da hangi network ağı olursa olsun gerekli güvenlik ve kontroller başkanlığın gerekli talimatlarıyla log altında tutulmaktadır. Birimlerde kullanılan ve mevcut network kapsamına alınan tüm bilgisayarlar, veri paketlerinin tarih ve saate göre loglanmasıyla takip altına alınmaktadır.

Bilgi İşlem Servisimiz Kablolama sistemini yavaş yavaş wireles (kablosuz internet) çözümüne götürmekte ve bu yönlü çalışmalarına devam etmektedir.

Fatih mahallesindeki ek hizmet binasında bulunan tahsilat şubemiz diğer vergi yoğunluklarının oluştuğu günlerdeki farklı farklı mahallelerde kurulan tahsilat şubeleri ile birlikte mevcut otomasyonumuza internet üzerinden adsl bağlantısıyla veri alış-verişinde bulunabilmektedir.

Mevcut sistemleri kurma işlemlerini çok kısa bir zaman içerisinde hal edebilen Bilgi İşlem Servisimiz gerekli HUB, SWICH ve UTP kablo ile network ağının yapılandırılmasını kendisi bizzat yapmaktadır.

Bilgisayarların piyasadan satın alınan parçalarının montajlanması, gerekli birimlere kurulması, arıza takiplerinin yapılması, gerekli sarf malzeme desteğinin verilmesi, sistem yapılandırılmaları yine servisimizce yapılmaktadır.