insan odakl belediyecilik
arama
Shape 2

HABERLER
MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI: İNTERNET BAĞIMLILIĞI
14.05.2018Hızla gelişen teknoloji ile birlikte internet ve sosyal medya yaşamın bir parçası oldu. İnternet kullanımı çağın gerekliliğinin yanı sıra tehlikelere de açık bir alan haline geldi. İnternet kullanımının kontrolden çıkarak gençler arasında bağımlı hale gelmesinin önüne geçmek için Sincan Belediyesi bir sosyal sorumluluk projesine daha imza attı. Öğrencilere yönelik ‘güvenli internet’ kullanımı hakkında seminer verildi.

Sosyal sorumluluk projelerine verdiği önemle öne çıkan Sincan Belediyesi öğrencilere yönelik güvenli internet ve sosyal medya kullanımı seminerine ev sahipliği yaptı. Seminerde internet ve sosyal medya kullanımı ile sanal alemin riskleri hakkında öğrenciler bilgilendirildi.

‘KİMLİĞİNİZİ VE KİŞİLİĞİNİZİ KORUYUN”

Seminerde öğrencilere, T.C. kimlik numarası, adres, okul, telefon numarası, özel fotoğraflar gibi bilgilerin paylaşılmaması gerektiği, tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerinin kabul edilmemesi, bilinmeyen sitelere girilmemesi ve paylaşım yaparken birkaç kez düşünülmesi gerektiğine ilişkin uyarılarda bulunuldu. Seminerde konuşan Bilgisayar mühendisi Ahmet Enis Erkaya “İnternet ortamında sadece tanıdığınız kişilerle sohbet edin. Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerini reddedin.” diye konuştu. Güvenlik ile ilgili bilgiler veren Erkaya, “güvenmediğiniz sitelere kayıt olmayın. Güvenlik şifreleriniz rakam ve harf içeren en az 16 karakter içermelidir.” dedi.

ORTAM SANAL AMA SUÇ GERÇEK

İnternet üzerinden yapılan paylaşımların hukuki sorumluluk doğurabileceğin de altını çizen Erkaya, “İnternet özgürlüğünüzü kullanırken başkalarına kötü söz ve hakaret içeren kelimeler kullanmayın. Aksi bir durumda Emniyet birimleri ve savcılık olaya anında müdahale etmektedir.” sözleriyle gençleri uyardı.

     
ara
tv
Bu web sitesi Sincan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Her hakkı saklıdır.© 2017     Web Master: Ömer DENEK