insan odakl belediyecilik
arama
Shape 2
Resim Yok

İsa DİLEK
Zabıta Müdürü
Telefon: 444 4 762 - Dahili (738)
E-mail: isa.dilek@sincan.bel.tr

Zabıta Müdürlüğü

BELEDİYE ZABITASI NE ANLAMA GELMEKTEDİR

Önce zabıtanın görev ve yetkilerini daha iyi anlayabilmek için zabıtayı tanımak zabıtanın ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Belediye zabıtası belediye sınırları içerisinde beldenin intizam, sıhhat ve halkın huzurunu temin ve muhafazası ile mükellef olup; Belediye Encümeninden çıkan kararları uygulamakla görevli bir kolluk kuvvetidir.

BELEDİYE ZABITASININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI, ÇALIŞMA ŞEKLİ

Belediye Zabıtası, belediye mücavir alan içinde ilçenin intizamının, halkın sıhhat ve huzurunun teminini ve muhafazası ile mükellef olup, bu sıfatla Belediye Kanunu’nun nizam ve yasaklarının ve bunlara müsteniden verilen emirleri,verilmiş cezaların ifasının ve belediye suçlarını takip ve araştırması ile sorumludur.Belediye icra ve infaz organıdır.Zabıta ayrıca belediyenin tüzel kişiliğinin devamlılığını sağlayan ve onun her hususta varlığını koruyan tek kuruluştur.Halkla belediye arasında irtibat sağlayan bir köprüdür. Zabıta Memuru resmi giysili bulunduğu sırada görevli olsun veya olmasın bulunduğu yerde belediye suçu varsa el koyar ve bölgenin en yakın Zabıta Karakoluna bilgi verme sorumluluğundadır.

Müdürlüğümüz 1 Zabıta Müdürü, 3 Zabıta Amiri, 90 Zabıta Personeli, 7 Memur ve 2 İşçi Personel ile ilçemizin düzenini, ilçe halkının sağlık ve huzurunu temin etmek gayesi ile kanun, kararname ve yönetmeliklerin ışığı altında kendisine kanunla verilen görevleri ifa etmek için 24 saat aralıksız azami gayret göstererek hizmetlerini sürdürmektedir.

 

BELEDİYE ZABITASINI İLGİLENDİREN BAZI YASAKLAR

Umumun yiyip içmesine, yatıp kalkmasına, taranıp temizlenmesine mahsus yerlerin temizliğini, sağlık şartlarına uygunluğunu denetlemek,
Bu yerlere Belediyece İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verilmesi için gerekli incelemelerin yapılması, Hafta Tatili Ruhsatlarının kontrollerinin yapılması, İşyerlerinin açılış ve kapanış saatlerine uyup uymadıklarının denetlenmesi, İşyerlerinde işveren ve çalışanların ehliyet ve sağlık durumlarının elverişli olup olmadığının kontrolü, sağlık muayene kartlarının kontrollerinin yapılması.

ESNAF DENETİMLERİ

Marketler, kasaplar, lokantalar, fırınlar vs. işyerleri  periyodik şekilde denetlenerek son kullanma tarihi geçmiş gıdalar satıştan men ve imha edilmekte, hijyenik şartlara uymayan esnaflara gerekli cezai müeyyide uygulanmaktadır. Şehir dışından getirilen damgasız, menşei belirsiz kaçak etlerin satışına müsaade edilmemekte ve etlerin labaratuvar sonucuna göre işlem yapılmaktadır.

 

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR

Şehrimizde seyyar satıcıların megafonla satış yapmasının ne kadar çağ dışı bir davranış olduğunu düşünecek olursak ;

Örneğin yorgun bir şekilde nöbetten gelen bir insanın dinlenmek istemesi, hasta bir insanın istirahat etmesi, küçük bir bebeğin gelişmesi için uykuya ihtiyacı olması kadar doğal bir şey yoktur. Fakat o esnada sokak arasından geçen bir seyyar satıcının bağırarak satış yapması her şeyi alt üst eder ve insanların rahatsız olmasına yeter. İnsanların sessiz bir ortamda yaşaması için verilen mücadelede başarılı olan zabıtamız Sincan’da gürültü kirliliğini önlemiş bulunmaktadır.

Sincan Zabıtası İlçe Emniyet Müdürlüğü ile beraber ortaklaşa görev yaparak sokak düğünlerine müsaade etmemekte ve gürültü kirliliği engellenerek vatandaşların sessiz ve sakin bir ortamda yaşamasına olanak sağlamaktadır.

YAYA KALDIRIMI VE ENGELLİ RAMPALARI İŞGALLERİ KALDIRILDI

Yaya kaldırımlarına ve engelli rampalarına gelişi güzel araçlarını park ederek vatandaşlarımızın geliş geçişlerini engelleyen araç sahiplerine İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekipleri ile yapılan müşterek denetimlerde yasal işlem yapılmaktadır.

 

REKLAM TABELALARI KALDIRILDI
 
Kaldırım ve direkler üzerine konulan reklam tabelaları vatandaşların geliş geçişlerini engellediği için kaldırılmıştır.

SEYYAR SATICILARLA MÜCADELEMİZ DEVAM ETMEKTEDİR
 
Bölgemiz genelinde seyyar satıcılarının anonslarla gürültülü satış yapmaları, sağlık koşullarına uygun olmayan denetimden uzak malların satışının engellenmesi, sabit esnafımızla yapılan haksız rekabetin önlenmesi doğrultusunda çalışmalar yapılmış ve devam etmektedir.

KORSAN CD SATIŞI İLE MÜCADELE EDİLMİŞTİR

Sinema video ve müzik eserleri kanununa göre satışına müsaade edilmeyen korsan CD’lerin satışı engellenerek satış yapanlar hakkında yasal işlem yapılarak el konulan korsan CD’ler imha edilmiştir.  İlçemiz sınırları içerisinde yok denilecek kadar korsan cd satışı engellenmiştir.

DUMANSIZ HAVA SAHASI ÇALIŞMALARI

İlçe Kaymakamlığımız tarafından oluşturulan Tütün Denetim Kurulunda Zabıta Personeli görevlendirilerek Dumansız Hava Sahası Uygulamalarında İlçe Kaymakamlığımız ve Belediyemiz müşterek çalışmalar yapmaktadır.

DİLENCİLERLE MÜCADELE EDİLMEKTEDİR

Dilenmeyi meslek haline getiren insanların caddelerde, cami önlerinde, halkın yoğun olduğu yerlerde, peron giriş ve çıkışlarında duygu sömürüsü yaparak para dilenen kişiler periyodik olarak toplanmakta üzerleri aranmakta ve üzerlerinden çıkan paralar Belediyemize gelir olarak kaydedilmektedir.

VATANDAŞIMIZIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ ÇALIŞMALARI

İlkleri gerçekleştiren ülkemizde önder ve örnek bir belediye olmak için Türkçenin ve yabancı isimlerin gelişi güzel kullanılmasını önlemek amacı ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Kararına istinaden Küşat Servisi ile yazışma yapılarak işyerlerinin Türkçe isim kullanmaları teşvik edilmektedir. Günümüzde yaşanan su sıkıntısı nedeni ile halkın su tasarrufu konusunda titiz davranmaları gerektiği anlatılmakta, halı yıkayanlara, apartman yıkayanlara ve binaların balkon ve pencerelerinden halı, kilim vs.silkelenmemesi için gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır. İlçemizin çağdaş ve yaşanır bir kent olması amacı ile periyodik olarak vatandaşlarımızın bilinçlenmesi için el broşürleri hazırlanarak dağıtılmakta yapılan çalışmalar ve tüketicinin kandırılmaması ile ilgili bilgiler verilmektedir.

YABAN HAYATININ DEVAMI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR

Belediyemiz şehirde insanların kış şartlarından etkilenmemesi için gereken bütün önlemleri alırken Müdürlüğümüz ekipleri de kışın zor şartları altında yaşam mücadelesi veren yabani hayvanları da unutmuyor. Zabıta ekiplerimizce yapılan bir dizi çalışmalar sonucunda ilçede bulunan fırınlardan temin edilen bozuk olmayan fakat bayat bir iki günlük ekmekler, ilçe kırsalında yaşayan yabani hayvanlar için ayrılarak Yenikent, Temelli kırsalı ve Belören Dağı çevresine bırakılan bu yiyecekler kış şartlarında hayatını sürdürmeye çalışan hayvanlar için besin kaynağı oldu.

SAĞLIKLI YAŞAM VE TEMİZ TOPLUM İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR

Meydana gelecek çevre kirliliğini önlemek amacı ile vatandaşlarımızın sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlamak amacıyla sağlığınız sağlığımızdır ilkesinden yola çıkarak çöp konusunda denetimlerimiz hızlandırılmış olup, çöplerin dışarıya bırakılma saatleri ve gelişi güzel yerlere atılmaması vatandaşlarımıza bildirilerek kurallara uymayanlar hakkında cezai işlem yapılmaktadır.

Şehir merkezinde cadde ve sokaklarda, çeşitli nedenlerden dolayı hurdaya ayrılıp atıl durumda olan araçlar çevre, görüntü kirliği ve tehlike arz ettiğinden dolayı Belediyemiz Hurda Araç Parkına çekilmiştir.

İlçemizde bulunan okul kantinlerinde küçük yaştaki çocukların sağlığını olumsuz etkileyecek gıda maddeleri sıkı denetim altına alınıyor.

SEMT PAZARLARINDA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ÇALIŞMALAR
 
1994 yılında ilçemizde 4 semt pazarı mevcut iken 2012 yılında semt pazarı sayısı 11 olmuştur.

Vatandaşlarımızın rahatça alış veriş yapabilmeleri için pazar içerisindeki yaya yollarında seyyar satıcıların satış yapmaları engellendi.
Pazarlarımızın bazı girişleri dubalarla trafiğe kapatılarak araçların pazar içerisine girmesi engellendi. Vatandaşlarımızın yaptıkları alışverişlerini evlerine rahatça taşıyabilmeleri için Semt Pazarlarımızda servis araçları uygulaması yapıldı.

Yaz sezonu içerisinde üretici köylülerimize sebze ve meyvelerini aracısız satmaları için ÜRETİCİ KÖYLÜ PAZARI oluşturuldu.
İlçemizde ikamet eden ev hanımlarımızın ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerini aracısız satmaları doğrultusunda Salı günleri Fatih Tuğra Anıtı Pazar yerinde ve Çarşamba günleri Yunus Emre Mahallesi Pazar yerinde olmak üzere haftada iki gün HANIMLAR PAZARI kurularak ürettikleri ürünleri satmaları sağlanmıştır.

Pazarlarda gürültü kirliliği oluşturarak çevreye rahatsızlık veren esnafların bağırarak satış yapması önlendi.
Pazarda alış veriş yapan vatandaşlarımızın almış oldukları sebze meyve vs. malları eksik tartılıp tartılmadığını kontrol etmek amacıyla tüm pazarlarımızda Zabıta Tartı Kontrol Noktaları oluşturulmuştur.

Sincan pazarlarında düzen bozucu davranışlarda bulunanlara, ahlak ve adaba aykırı davrananlara ve müşteriye hakaret eden pazarcı esnafının yerleri Belediye Encümen Kararı ile iptal edilmektedir.
Pazarcı esnaflarımızın tek tip mavi önlük giyinmesi, Yaka kartı uygulamasına geçilmesi, Tek tip beyaz çadır uygulaması, Tezgahların mavi muşamba ile kaplanması, Tezgah önlerinin temizliğinin sağlanması zorunlu hale getirilmiştir.

 

İlçenin trafiğini sıkıntıya sokan ve ilçede bulunan en büyük hastaneye ulaşımı engelleyen Sincan Merkez Pazar Pazarı kaldırılarak yerine Çevre Düzenlemesi çalışmaları yapılmıştır.

    
ara
tv
Bu web sitesi Sincan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Her hakkı saklıdır.© 2017     Web Master: Ömer DENEK