insan odakl belediyecilik
arama
Shape 2

HABERLER
SİNCAN BELEDİYESİ PİLLERİ VE ATIK YAĞLARI TOPLUYOR
31.10.2012 

“Dönüşüm İyi Gelecek” sloganı ile hayata geçirilen geri dönüşüm projeleri ile Sincan, geleceğe yatırım yapıyor. Sincan Belediyesi, ambalaj atıklarının ve elektronik atıkların yanı sıra Sincan sınırları içinde topladığı pil ve atık yağları da geri dönüştürerek doğaya ve çevreye kazandırıyor.  Geçtiğimiz Nisan ayında 91 kilo pilin geri dönüştürülmesini sağlayan Belediye, Sincan sınırları içerisinde pil ve atık yağların toplanması için geri dönüşüm kutuları yerleştiriyor.
 
Sincan Belediyesi gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için geri dönüşüm faaliyetlerini hızla sürdürüyor. İlçe sınırları içinde ambalaj atıklarının yanı sıra pil ve atık yağları da toplayan Belediye, geçtiğimiz günlerde elektronik atıkların toplanması içinde düğmeye basmıştı. İlçe halkının yoğun ilgisi ve duyarlılığı sayesinde geri dönüşüme önemli katkıları bulunan ilçede, pil ve atık yağ toplama işlemleri de devam ediyor.
 
300 YIL
 
Sincan Belediyesi, doğada yok olması 300 yılı bulan pillerin geri dönüştürülmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Atık pillerin içerisinde bulunan ağır metaller; çöpe, toprağa, denize ve akarsuya karıştığında doğaya ve çevreye ağır zararlar veriyor. Bu zararların bilincinde olan Sincan Belediyesi, ilçe halkı ile ortaklaşa çalışarak atık pilleri topluyor. Ortak çalışmanın meyvesi olarak geçtiğimiz aylarda 91 kilo atık pil toplandı. Bu ay ise toplanan pil miktarı 50 kilogramı buluyor. İlçe halkının gösterdiği duyarlılık sayesinde bu rakam her geçen gün artıyor. Bu artışa halkın pil toplama kutularına rahat ulaşmasının da etkisi büyük… Okul, muhtarlık, hastane ve Belediye hizmet binalarına yerleştirilen atık pil kumbaraları büyük ilgi görüyor.
 
ATIK YAĞLARI DÖKMEYİN!
 
Kullanılmış kızartma yağları da ilçe sınırları içinde Sincan Belediyesince toplanıyor. Lavaboya dökülen 1 litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğinin altını çizen Belediye yetkilileri, ilçe sınırları içinde kapı kapı gezerek vatandaşı bilinçlendiriyor. Atık yağların lavabo ya da çöpe değil bir şişe ya da bidonda biriktirilmesi için vatandaşı bilgilendiren yetkililer, talep gelmesi halinde adrese giderek bu yağları teslim alıyor.
Denizleri, canlıları, bitkileri korumak ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için atık yağ ve pillerin biriktirilmesi gerektiğine vurgu yapan Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “ Atık pil ve atık yağlar doğaya en fazla zararı veren atıkların başında geliyor. Gelecek nesillere daha temiz daha güzel bir dünya bırakmak için halkımızla el ele vererek çalışıyoruz. Geri dönüşüm projelerimize halkımızın da ilgisi bizleri memnun ediyor. Daha iyi bir dünyada yaşamak herkesin hakkı…”dedi.
 
Atık yağlarını biriktirenler alo atık hattı 444 28 45 nolu telefondan ya da Sincan Belediyesi Temizlik İşlerinin 277 45 86 nolu telefonu arayarak atık yağlarını yetkililere ulaştırabilir. Atık piller ise muhtarlık, okul, hastane ya da Belediye hizmet binalarında bulunan atık pil toplama kutularına bırakılabiliyor.    
ara
tv
Bu web sitesi Sincan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Her hakkı saklıdır.© 2017     Web Master: Ömer DENEK